26 Ocak 2011 Çarşamba

Fikstür Avantajı 18. hafta 2010-11


Her sezon ilk yarı bitiminin ardından "Fikstür Avantajı" gündeme gelir. Maçları kolay gözüken takımlar, iç saha dış saha maç adedi, derbilerde ev sahibi olma durumu öne sürülerek avantajlı takımlar konusunda fikirler söylenir. Ben de buna rasyonel değerlendirme yapmaya çalıştım. Kalan maçlarda alınabilecek puanların hesaplandığı tablomdaki sistemi bir örnekle anlatmaya çalışayım:
Öncelikle lig başında takımları 3 kategoriye ayırdım.
Üst grup:(Şampiyonluk adayları) Beşiktaş, Bursaspor, Fenerbahçe, Galatasaray, Kayserispor, Trabzonspor
Orta Grup: (Dişli takımlar, zorlu deplasmanlar) G.Antepspor ,Eskişehirspor, Ankaragücü, Antalyaspor, Karabükspor, İstanbul BŞB ve Manisaspor
Küme Düşme Adayları: Kalan takımlar
Mesela Beşiktaş 19. haftada İstanbul BŞB ile deplasmanda oynayacak. Bundan önce kendi kategorisinde İstanbul BŞB iledeplasmanda oynayan takımlar (Bursaspor, Fenerbahçe, Kayserispor ve Trabzonspor) ortalama 2,5 puan almış. bu durumda Beşitaş'ın (ve henüz İstanbul BŞB ile dış sahada oynamamış Galatasaray'ın da) İstanbul BŞB dış saha maçından 2,5 puan alacağını öngörüyorum. Ancak Beşiktaş'ın bu hafta alacağı sonuç da bundan sonraso için Galatasaray'ın alacağı potansiyel puanı etkileyecektir.
Aynı uygulama bütün maçlara uygulanıyor (tabii ki her takıma yönelik öngörülen puanı için kendi kategorisindeki ortalama göz önüne alınıyor.)
Şu anki öngörüme göre oluşan puan durumu sağ üstte yer alıyor.
Not: 2. Yarının ilk haftalarının ardından kategorilerde değişiklik yapabilirim. (Örnek: Kayserispor bir alt kategoriye düşebilir.)
Not: Galatasaray her ne kadar şampiyonluk yarışı içinde olmasa da, rakiplerinin Galatasaray önündeki taktiği, stratejisi geçmişteki başarılarından dolayı etkilenecektir. Keza benzer şeyler diğer şampiyonluklar yaşamış takımlar için de geçerli olabilir.

Hiç yorum yok: