7 Mart 2011 Pazartesi

Derbi: Cuma günü olması ilk değil

Galatasaray-Fenerbahçe maçının 18 Mart Cuma gününe programlanması, Cuma günü derbi mi olur sorusunu gündeme getirdi. Geçmişe baktığımızda derbilerin bir kaç defa sebepli-sebepsiz Cuma günü oynatıldığını görüyoruz:
1995-96 22 Mart Galatasaray-Fenerbahçe: Yine bir 26. Hafta maçı. Souness yönetiminde lig için iddiası kalmamış Galatasaray ile şampiyonluk için çekişen Fenerbahçe'nin o dönem patates tarlasını andıran Ali Sami Yen'de oynadıkları maç. Bu maçın neden Cuma oynandığını hatırlamıyorum. (Sonrasında Türkiye-Avrupa Kupası maçı da yok). Galatasaray 2-0 kazanmıştı

1996-97 15 Kasım Galatasaray-Beşiktaş
Takip eden Salı günü Valencia ile UEFA Kupası 3. turu ilk maçında deplasmanda oynaması nedeniyle Cuma günü oynandığını düşündüğüm karşılaşma olmuştur. Maç Hakan Şükür ve Ertuğrul Sağlam'ın karşılıklı golleriyle 2-2 bitmişti.

1997-98 5 Eylül Fenerbahçe-Galatasaray:
1997-98 5 Eylül Beşiktaş-Trabzonspor:
Bu 2 maçın Cuma günü oynanmasının sebebi ise sonraki hafta arasında San Marino maçının olması. Fakat daha da ilginç olanı bu maçların 2'sinin de 90 dakika televizyon yayınının bulunmaması. Çünkü o dönemde F.Bahçe ve Beşiktaş BİMAŞ kanalları ile anlaşıp havuz dışında yer almayı reddetmişlerdi. Bu sebepten bu maçların 3 dakikalık görüntüleri yayınlandı. Hatta F.Bahçe'nin o sene 2 maç hariç iç saha maçlarına kamera dahi girmedi. İlginç ki ne ilginç. Bu arada maçları Fenerbahçe 3-1, Beşiktaş ise 3-0 kazandı.

1999-2000 14 Nisan Beşiktaş-Galatasaray:
Bu maçın Cuma oynanmasının sebebi ise ertesinde 20 Nisan'da Galatasaray'ın Leeds deplasmanı olmasıydı. Fevzi'nin ayağının altından kaçırdığı topla hatırlanan maç 1-1 bitmiş, Galatasaray şampiyonluk yolunda büyük avantaj sağlamıştı.

31 Ekim 2003 Beşiktaş-Galatasaray
Ertesinde Beşiktaş’ın Sparta Prag’ı konuk edeceği ve Galatasaray’ın da Olympiakos deplasmanına gideceği karşılaşma her 2 takımın da dinlenebilmesi adına Cuma günü oynanmıştı. Maçın skoru 0-0'dı.

Hiç yorum yok: