1 Kasım 2011 Salı

Hafta içi maçları tablosuTFF sezon başında (25.08.2011) açıkladığı sezon planlamasında 7 kez hafta içi maçı oynanacağını duyurmuştu. İlk planlamaya göre (üstteki tabloda solda yer alan 1. versiyon):
3-8-12-15-18-19-24. hafta maçları hafta arası oynanacaktı. Eylül sonuna doğru TFF sezon planlamasını değiştirdi. Bu değişiklikte ortaya somut bir sebep de sunulmamıştı. Buna göre de (tabloda sağda yer alan 2. versiyon):
3-8-14-17-18-22-24. hafta maçları hafta arası oynanıyor.

İlk durumda CL maçlarıyla çakışmadan dolayı Trabzonspor 2 adet erteleme maçı oynarken (BJK ve GS'ye karşı) şimdiki durumda 1 maç erteleniyor (G.Birliği). Burada dikkat çeken bir diğer nokta ise hafta içi maçların takımlara olan etkisinin farklılığı. Her takım (doğal olarak) iç saha maçlarını hafta sonu oynamak istediğinden hafta arası da deplasmanda olmak ister. TFF bu noktada -mümkün olduğunca- dengeli dağıtım yapmalıdır. Yani takımların hafta arasında oynadığı maçlarda iç saha-dış saha sayısı birbirine yakın olmalıdır. Ancak Eylül sonunda yayınlanan son planlama ile değil yaklaştırmak, daha da uzaklaştırılmıştır. Örneğin:
Gaziantepspor veBursaspor daha önceki programda iç sahada 3'er maç yaparken, yeni programda bu sayı 1'e düşmüştür. Buna karşılık Galatasaray, iç sahada 4 maçı hafta içi oynayacakken son planlamada bu sayı 6'ya çıktı. Tüm takımların iç sahada oynadığı hafta arası maçları tablosu aşağıdadır.

Hiç yorum yok: