15 Kasım 2012 Perşembe

Kupa Statüsü Net Değil mi?

Son 5 senede 4 farklı statüde oynanan Ziraat Türkiye Kupası bu sezon 5 eleme turu, grup aşaması, yarı final ve final aşamalarından oluşuyor. Kupada şu ana dek ilk 3 tur sona erdi ve 4. tur kuraları 16 Kasım'da çekiliyor. Bu turda daha önceki turdan gelen 27 takıma, bu sezon ülkemizi Avrupa’da temsil eden/etmiş 5 takım da katılıyor ve takım sayısı 32 oluyor. Eleme ve grup aşamalarında seribaşı uygulaması mevcut ve seribaşı takımların nasıl belirlendiği statüde belirtilmiş durumda. 4. tur için ele alındığında statüde 3. maddedeki D fıkrasının 2. bendinde yer alan ifade şu şekilde:

Seri başı olacak 16 (on altı) takım öncelikle
1. 2012-2013 sezonunda yer aldıkları ligler,
2. ardından 2011-2012 sezonu baz alınarak Play-Off dereceleri,
3. eşitliğin devam etmesi halinde Futbol Müsabaka Talimatı’nda puan eşitliği halinde uygulanacak esasların göz önüne alınması suretiyle belirlenir.
Bu kriterlere göre yapılan sıralamada ilk 16 (on altı) sırada yer alan takımlar seri başı olur ve kalan 16 (on altı) takım ile eşleşir. (Numaralandırmayı daha rahat anlaşılması adına kendim ekledim)

Buradan da anlaşılacağı üzere öncelikle takımların bu sezon yer aldığı ligler dikkate alınıyor. Şu anda Spor Toto Süper Lig’den 14 takım kupaya devam ediyor ve bu takımlar seribaşı listesine giriyor. PTT 1. Lig’den ise 9 takım var (Adanaspor, K.Erciyesspor, Tavşanlı Linyitspor, Göztepe, Gaziantep Büyükşehir Belediyespor, Manisaspor, Ankaragücü, 1461 Trabzonspor, Şanlıurfaspor) ve kalan 2 kontenjan için sıralanmaları gerekiyor. Burada 2. maddeye geçiliyor ve “Play-Off dereceleri” ibaresi dikkate alınıyor. Buna bakmadan önce 3. turda ne olduğu incelenirse::

3. tur seribaşı listesi açıklanırken geçen sezon 1.Lig’den düşen Sakaryaspor, Güngörenspor ve Giresunspor seribaşı olamazken Spor Toto 2. Lig’de Play-Off oynayan Fethiyespor, Bugsaşspor, Bozüyükspor, Balıkesirspor ve Bandırmaspor seribaşı idi. Buradan çıkardığım sonuca göre “ligde Play-Off oynayan takımlar, o lige düşmüş takımlardan önde yer alıyor”
Aynı mantıkla geçen sezon Play-Off’a kalan Adanaspor da 4. turda öne çıkıyor. Bunun dışında geçen sezon PTT 1. Lig’deki sıralamaya göre yukarıdan aşağıya K.Erciyesspor, Tavşanlı Linyitspor, Göztepe ve Gaziantep Büyükşehir Belediyespor şeklinde bir sıralama elde ediliyor. Ancak burada –bana göre- net olmayan nokta geçtiğimiz sezon bu ligde olmayıp, küme düşme veya üst kümeye terfi etme yoluyla gelen Manisaspor, Ankaragücü, 1461 Trabzonspor ve Şanlıurfaspor’un durumları. Zira bu takımların seribaşı belirlenirken ne şekilde değerlendirildiği ve elde ettiği sıralama derecesi net değil. Sonuçta puan eşitliği durumunda futbol müsabaka talimatı geçerli deniyor ancak takımların farklı liglerde aldığı sonuçları karşılaştırmak da pek doğru değil. Futbol Federasyonu yaptığı açıklamada Adanaspor ve K.Erciyesspor’u seribaşı takımlar gösterdi

Bu konuyla ilgili Futbol Federasyonu’ndan bir yetkili ile yaptığım görüşmede kendisine bu durumun nasıl ele alındığını sordum. Aldığım cevap ise özeten şöyle:
Statüde seribaşı belirleme sürecinde bir önceki sezona ait sıralama dikkate alınıyor ve bu sezon o lige düşmüş veya yükselmiş takımlar sıralamanın sonunda yer alıyor. Örneğin geçen sezon PTT 1. Lig’e düşen Manisaspor, yine geçen sezon bu ligi 14. sırada bitiren ve kupada hala mücadele eden Gaziantep Büyükşehir Belediyespor’dan daha geride kabul ediliyor. Aynı durum Ankaragücü, 1461 Trabzonspor ve Şanlıurfaspor için de geçerli.

Açıkçası aldığım cevap kafamdaki “neden K.Erciyesspor (hatta Adanaspor) seribaşı da Manisaspor ve Ankaragücü değil” sorusunun cevabını tam olarak gidermedi. Statü daha açık bir şekilde yazılıp bu soru işaretleri oluşmasa daha iyi olurdu düşüncesindeyim.

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Adil değil büyük takımlar hem evinde hemde kaliteli yabancılarla oynuyor süpriz çımıyormu çıkıyor ama süpriz yerine adelet aranmalı.