6 Ağustos 2013 Salı

Avrupa Kupaları 3. Ön Eleme Rövanşları

Avrupa Kupaları’nda bu hafta 3. ön eleme rövanş maçları oynanıyor ve 3 temsilcimiz turu geçmek için sahaya çıkıyor. Temsilcilerimiz bir yandan maçlara hazırlanırken bir yandan da sonraki turlardaki olası rakiplerini, eleme turu ve gruplarda kuraya hangi hallerde avantajlı gireceklerini takip ediyorlar. Bu bakımdan hangi maçta hangi sonucun kendine yarayacağı konusunda ince hesaplar mevcut.
Not: Aşağıdaki tablolarda yeşil ile gösterilen takımların turu geçmeleri halinde temsilcilerimiz avantaj elde ediyor. Skor kısmında ise kırmızı ile boyanan kısımlar ilk maçın skorunun temsilcimiz adına dezavantajlı olduğunu göstermektedir. Skorun avantaj/dezavantaj değerlendirmesi rövanş maçının 0-0 bitmesi halinde turu kimin geçeceğine bağlı olarak yapılmıştır.

Fenerbahçe
RB Salzburg önünde son dakika golüyle avantajı eline geçiren F.Bahçe bu turu geçmesi halinde Şampiyonlar Ligi Play Off turuna yükseliyor. Bu turda temsilcimizin seribaşı olabilmesi için 1 numaralı tabloda yer alan 4 maçtan en az 3’ünün olumlu sonuçlanması gerekiyor. Ancak bu 4 eşleşmede de Kanarya adına ilk maçlar olumlu sonuçlanmadı.
 
Fenerbahçe’nin Devler Ligi grup kuralarındaki yeri ise şu anda 4. torba. 3. torbaya çıkabilmek için ise grup aşamasından önceki turlarda puan olarak önünde yer alan 8 takımdan en az 5’sının elenmesi gerekiyor. Bu 8 takım ise: Arsenal, Schalke 04, Milan, Zenit, PSV Eindhoven, Metalist Kharkiv, Lyon ve Basel. Bu takımlardan 5 tanesi 3. ön elemede oynuyor ve Tablo 2’de gösterildiği gibi bu 5 maçta da ilk maçlar temsilcimiz adına dezavantajlı skorla sonuçlandı.
 

Fenerbahçe Şampiyonlar Ligi’nden elenmesi halinde ise Avrupa Ligi’ne kalıyor. Bu kupada Play-Off turunda seribaşı olması kesin. Gruplarda ise şu anda 1. torbada yer alırken Şampiyonlar Ligi’nde kendisinden yüksek puanı olan takımların elenip de Avrupa Ligi gruplarına kalamaması durumunda bu yerini koruyor. (Tablo 3) Bunun yanında Avrupa Ligi eleme turlarında seribaşı takımların elenmesi de temsilcimizin işine yarıyor. (Tablo 4)Beşiktaş
Siyah Beyazlılar Avrupa Ligi’nde Play Off turu kuralarına seribaşı olarak giriyor. Grup kuralarına ise şimdilik 2. torbadan girerken Şampiyonlar Ligi’nde kendisinden yüksek puanı olan takımların elenip de Avrupa Ligi gruplarına kalamaması durumunda ve Avrupa Ligi eleme turlarında kendisinden yüksek puanlı takımların elenmesiyle de bir üst torbaya çıkabilir. (TABLO 5 ve TABLO 6)
Bursaspor
Bursaspor şu an için Play Off turunda seribaşı olarak gözükürken Tablo 7’de yer alan 11 maçtan 7’sinin olumlu sonuçlanması halinde seribaşı olması kesinleşiyor. (Tablo 7) Bununla birlikte şu anda olası grup kuralarında 4. torbada yer alan Bursaspor’un bir üst torbaya çıkması adına Avrupa Ligi’nde kendisinden daha yüksek puanlı ekiplerin de elenmesi gerekiyor. (Tablo 8)


Trabzonspor
Trabzonspor da Beşiktaş gibi Avrupa Ligi’nde Play Off turu kuralarına seribaşı olarak giriyor. Grup kuralarına ise 3. Torbadan girmesi şu andan gözüken manzara. Ancak yine Şampiyonlar Ligi’nde kendisinden yüksek puanı olan takımların elenip de Avrupa Ligi gruplarına kalamaması durumunda ve Avrupa Ligi eleme turlarında kendisinden yüksek puanlı takımların elenmesiyle de bir üst torbaya çıkabilir. (TABLO 9 ve TABLO 10)
Hiç yorum yok: