19 Nisan 2014 Cumartesi

E-bilet özellikle BJK-FB maçında mı?

Son günlerde kamuoyunda e-bilet uygulamasının özellikle mi Beşiktaş-Fenerbahçe maçında başlatılıyor sorusu çokça soruluyor. Öncelikle belirtmek gerekir ki bu uygulamanın 14 Nisan’da başlamasının sebebi “Sporda Şiddeti Önleme” üzerine çıkan kanunun bunu 3 sene önce 14 Nisan 2011 günü öngörmesi. Yani ortada TFF’den ziyade kanunlarla sınırlandırılmış bir tarih mevcut ve bu durum normal şartlar altında TFF ve kulüplerce bilinmesi gerekiyor.
Ancak işin bir de sportif yönü var. Sezon başında fikstür çekiminin olduğu gün lig planlaması ilan edildiğinde ligin ikinci yarısının başlangıç tarihi 24-27 Ocak, bitiş tarihi ise 16-18 Mayıs olduğu görüldü. Bu süre içinde toplam 17 hafta sonu mevcut ve arada hafta sonu için resmi milli maç olmadığı için tüm ikinci yarı maçlarının hafta sonlarında oynanması ve ligin 30. haftasının da 18-21 Nisan tarihlerinde olmasının öngörüldüğünü düşünüyorum. Peki 30. haftada Beşiktaş-Fenerbahçe maçının olması fikstür çekiminde tamamen kura ile belirlenen bir durum mu?
Fikstür çekilirken ilk önce aynı şehrin takımları için toplar ayrıldı ve onlara özel kura çekimi yapıldı. Daha önce bunun nasıl yapıldığını http://mucahitsarnik.blogspot.com/2013/07/belirlenmis-derbiler-ve-fikstur.html adresindeki yazımda belirtmiştim. Yazıda da görüleceği üzere 13. hafta (30. hafta) mutlaka derbi olacak şekilde toplar belirlenmişti. Bu derbi maçı ya G.Saray-Beşiktaş ya da F.Bahçe-Beşiktaş şeklinde olacaktı. Ancak maçın ilk/ikinci yarıda hangi sahada oynanacağı ise kuraya kalmıştı. Maç her ne kadar Beşiktaş ile F.Bahçe ya da G.Saray arasında oynansa da hangi sahada oynanacağı fikstür sonrası belirlendi. Yani bu hafta Beşiktaş’ın derbi maçında yaşadığı zorluğu G.Saray ya da F.Bahçe de çekiyor olabilirdi.

Sonuçta ligin 30. Haftasında bir derbi maçında e-bilet uygulamasının başlaması TFF yetkililerince biliniyordu. Ancak bütün bunların özellikle mi yapıldığı bilinmiyor. 

Hiç yorum yok: