15 Şubat 2009 Pazar

Futbolda Tartışılan/Değiştirilebilecek Kurallar

- Oyun içinde sarı kartlık bir hareket oluştuğunda eğer avantaj varsa hakem oyunu durdurmaz ve sarı kartı oyun durduğunda gösterir. Fakat bu iki olay arasında (faul-oyunun durması) bahsi geçen oyuncu 2. kez sarı kartlık hareket yaparsa bu oyuncuya 2 sarı kart ve -doğal olarak- kırmızı kart göstermesi gerekir. Buradaki soru işareti oluşturan nokta, bir oyuncunun sarı kart görüp görmediğini bilmediği bir anda yaptığı sarı kartlık (2.faul) hareketin sonucunda oyundan atılmasıdır.

- Hücum eden takımın oyuncusu ofsayt durumundaki arkadaşına pas veriyor(yan hakem bayrağını kaldırıyor) bu pozisyonun ardından:

a) Defans oyuncusu topu kesiyor ve topu dışarı (taca-kornere) atıyor
b) Defans oyuncusu topu elle kesiyor
c) Defans oyuncusu pası veren oyuncuya top ayaktan çıktıktan sonra faul yapıyor.

Bu durumlardaki görüşüm pozisyonların ofsayt olması gerektiği fakat c şıkkındaki pozisyonda hareket sert ise sarı veya kırmızı kartına başvurması gerektiğidir.


- Hakemlerin verdikleri kararlardan sonra aleyhine karar verilen takımın oyuncuları topu bir şekilde hakimiyetleri altına alıyor, rakibine geç iletiyor topu faul noktasının uzağına bırakıyor ve rakip takımın oyunu hızlı bir şekilde başlatmasını engelliyor. Futbolun hızını artırmaya çalışan FIFA'nın önündeki en büyük engellerden biri de bu pozisyonlardır. Bu konudaki önerim hakemin verdiği karar sonrasında aleyhine karar verilen takım oyuncularının vuruş yapılana kadar topa müdahale etmeleri yasaklanmalıdır.(cezası sarı kart)

- Ofsayt kuralı için birçokları gol sayısının önünde bir engel olarak nitelendirse de aslında durum tam tersidir. Ofsayt kuralının olmadığı bir oyunda takımlar arkada boşluk oluşturmamak için savunmalarını daha da geriye çekecekler ve hücuma destekleri de sınırlı olacaktır.
Burada aslında yapılabilecek düzenleme ceza sahası içinde ofsaytı kaldırmak bir çözüm olabilir. Futbolda top ceza sahası içine geldiğinde ne savunma yapan takım ofsayt taktiği düşünür ne de hücum yapan takım savunmanın arkasına giderek avantaj elde etmeyi düşünür. Bu durumda ceza alanı içinden (veya kanatlardan ceza çizgisi hizasının ilerisinden) verilen paslarda ofsaytı kaldırdığımızda eminim izlediğimiz pozisyon/gol sayısı artma eğilimi gösterebilir.

Hiç yorum yok: