18 Mart 2013 Pazartesi

UEFA Puanı ve Takviye Gereği (2012-13 sonuna doğru)

Avrupa Kupaları'nda 2 takımımızın Nisan gördüğü bu sezonda UEFA ülke puanı kategorisinde son 5 senede en çok puan topladığımız sezondayız. 2007-08 sezonunda elde edilen 9,750 puanı elde edemesek bile yine de bu değere yaklaştık (8,600) Henüz 2 takımımızın da elenmediğini göz önünde tutarsak bu puanı geçmemiz de mümkün. Peki bu puanlar bize ne ifade ediyor?
Öncelikli olarak bu sezon sonuna dek alınacak puanların gelecek sezon Avrupa Kupaları'na katılacak takım sayısını etkilemiyor. Yani geçen sezonun sonunda 11. sırada yer aldığımız için gelecek sezon da Şampiyonlar Ligi'ne 2, UEFA Avrupa Ligi'ne 3 takımla katılıyoruz. Şampiyon takımımız gruplara doğrudan katılırken, diğer takımlarımız eleme turlarından başlıyor. Bu sezon elde edilen/edilecek puanlar ise 2014-15 sezonunda kupalara katılacak takım sayımızı belirlemede etken durumda. Şu an ülke puanımız 32,900 ve sıralamada 12. durumdayız. Bununla birlikte 10 ve 11. sıralarda yer alan Belçika (34,400) ve Yunanistan'ın (34,000) tüm temsilcilerinin elendiğini düşünürsek bu süreçte bu iki ülkeyi geçme şansımız mevcut. Ancak bu, pratikte çok bir şey kazandırmıyor zira katılan takım sayımız ve oynayacağımız eleme sayısı değişmiyor. (Sıralamada 10-12 sıraların bu anlamda bir farkı yok) Bizden bir alt sırada yer alan İsviçre'nin ise bu sezon bize yetişme olasılığı yok. Sonuç olarak 2014-15 sezonunda da yine 5 takımla ve aynı şartlarla katılmaya devam ediyoruz. 2015-16'da daha fazla takımla katılmak için gelecek sezonun sonunda 9. sıraya çıkmak gerekir ve bunun için de 9. sıradaki Ukrayna ile aramızdaki 7,300 puan farkı eritmemiz gerekiyor. (Tabi arada Belçika ve Yunanistan da var)

Kulüp takımlarımıza gelirsek:
Galatasaray bu sezonki başarısıyla takım puanını 52.080'e çıkardı ve sıralamada ilk 44. sıraya yükseldi (bu sıranın altına düşmesi bayağı zor). Mevcut puanıyla sarı-kırmızılıların önümüzdeki sezon Şampiyonlar Ligi gruplarında 3. torbada yer alması muhtemel. Bu kupada ön eleme oynaması durumunda ise 3.turda seribaşı olsa da Play-off turundaki durumu bu turda yer alacak diğer takımlara bağlı. UEFA Avrupa Ligi'ne katılması durumunda ise eleme turlarında seribaşı olabilirken, gruplarda da ilk 2 torbadan birinde yer alıyor.
G.Saray'ın önümüzdeki süreçte oynayabileceği en fazla 5 maç var ve bonus puanlarla 12'den biraz fazla puan toplayabilir. (her galibiyete 2, beraberliğe 1, yarı final ve finale çıkış 1'er puan, ülke puanından gelen bir miktar puan)

Fenerbahçe ise şu anda 40,080 puanda ve şu anda 58. sırada. Olası bir Şampiyonlar Ligi grubunda 3.-4. torba sınırı gözüküyor. Ön eleme turlarında ise 3. ön eleme de seribaşı olsa da Play-Off turunda seribaşı olmayan taraf daha ağır basıyor. UEFA Avrupa Ligi'nde ön eleme turlarında seribaşı olma sıkıntısı yok. Gruplarda da 2. torba dışında kalması biraz zor. Sarı-lacivertlilerin bundan sonraki maçlarda/turlarda alabileceği potansiyel 12 puan (+bir miktar ülke puanı) bu hesapları olumlu yönde etkileyebilir.

Sezon başında Bursaspor uzatmada, Trabzonspor ise penaltılarla play-off turunda elenmiş ve grup maçları oynama şansını kaçırmışlardı. Gruplara bu 2 takım da kalabilseydi toplamda en az 12 maç daha fazla yapıyor olacak ve puanımız -en azından Avrupa Ligi gruplara giriş bonusuyla- daha da fazla olacaktı. Bu bakımdan daha fazla takımımızın grup aşamasına kalabilmesi önemli. Örneğin Ukrayna'nın son yıllardaki çıkışının sebeplerinden biri, Shaktar Donetsk ve Dinamo Kiev'in yanına Metalist Kharkiv ve Dnipro gibi takımları da ekleyebilmesidir.
Kaynak: http://www.turkfutbol.com/detay.asp?id=6173

Hiç yorum yok: