Dünya Kupası eleme grubunda son dönemece girilirken Milli Takım da iddiasını ince hesaplara bağlı şekilde sürdürüyor. Maçlar sonunda Play-off’a kalmak için öncelikle son 2 maçımızı kazanıp, Macaristan'ın puan kaybetmesini ve Romanya'nın 2 maçta toplam 7'den fazla fark atmamasını beklememiz gerekiyor. Bu şartlar oluştuğu taktirde grubu 2. bitiriyoruz ve Play-Off oynamak için diğer gruplardaki sonuçları gözlüyoruz. Statü gereği 9 adet grup 2.’sinden en kötü dereceye sahip takım eleniyor ve kalan 8 takım kura ile eşleşerek 2 ayaklı eleme turu oynuyor. En kötü dereceyi belirlemek için ise bu takımların grubu 1., 3., 4. ve 5. bitiren takımlarla oynadığı maçlarda aldığı sonuçlar dikkate alınacak. Bu puan yazının devam eden kısmında “ikincilik puanı” olarak tanımlanacaktır. Milli Takımımız kalan maçlarını kazandığı taktirde ulaşabileceği en yüksek "ikincilik puanı" 13. Bu puanı elde ettiğimizi düşünüp diğer gruplara göz attığımızda:

- A grubunda Hırvatistan’ın son 2 maçında kayıplar yaşamazsa ve Galler ya da Makedonya’nın grubu son sırada bitirmezse bu gruptan gelecek 2.’yi geçme ihtimalimiz bulunmuyor.

- B grubunu 2. bitirme ihtimali olan takım Danimarka, Ermenistan ya da Çek Cumhuriyeti olursa play-off'a kalıyoruz zira bu takımların hiç birisi "ikincilik puanı"nda bizi yakalayamıyor. Bulgaristan ise son 2 maçını kazanırsa 13 puana (ikincilik puanı) ulaşıyor. Bu durumda ise grubu ikincilik puanı hesabında dikkate alınan maçlardaki averajlar karşılaştırılıyor. (Türkiye ve Bulgaristan'ın her ikisinin de 0 averajı mevcut).

- E grubunda da Slovenya, Norveç ya da Arnavutluk ikinci olduğu taktirde "ikincilik puanı"nda bizden geride kalıyor ve play-off'a kalıyoruz. İzlanda ise şu anda potansiyel olarak bizden önde

- F grubunda Portekiz, İsrail’e yenilir ve maçlar sonunda grubu son sırada bitiren takım Azerbaycan olursa bizim adımıza avantajlı bir durum oluşuyor.
- G ve I gruplarından gelecek takımın "ikincilik puanı" bizden yüksek.

- Rusya, Almanya ve Belçika bizden daha fazla "ikincilik puanı" toplamayı garantiledi dolayısıyla grubu 2. bitirirlerse üzerimizde yer alıyorlar.

- Diğer gruplarda hemen hemen birçok takımın potansiyel puanı bizden fazla.11 Ekim Cuma günü bizi etkileyen maçlar ve gerekli skorlar ise şöyle:  
A Grubu: 19:00 Hırvatistan-Belçika (Belçika’nın kazanması)
B Grubu: 18.00 Ermenistan-Bulgaristan (Bulgaristan’ın puan kaybı)
D Grubu: 21:30 Hollanda-Macaristan (Macaristan'ın puan kaybı)
D Grubu: 21:30 Andorra-Romanya (Romanya'nın puan kaybı veya az farkla kazanması)
E Grubu: 21:45 İzlanda-Kıbrıs Rum Kesimi (İzlanda’nın puan kaybı)
F Grubu: 22:45 Portekiz-İsrail (Portekiz’in maçı kaybetmesi)
H Grubu: 21:00 Ukrayna-Polonya (Polonya’nın maçı kazanması)
H Grubu: 22:00 İngiltere-Karadağ (İngiltere’nin puan kaybı) 

http://turkfutbol.com/ozel--turkiyenin-play-off-yolu-23095.html