24 Nisan 2013 Çarşamba

G.Saray kaçıncı torbada?

Ligde 30. haftanın sonunda 3 ve 4. sıradaki Beşiktaş ve Bursaspor'a 13 puan fark atan Galatasaray ligi ilk 2 içinde bitirmeyi ve dolayısıyla gelecek sezon Şampiyonlar Ligi'nde mücadele etmeyi garantiledi. Şampiyon olması durumunda doğrudan gruplara kalacak aslan, ligde 2 sırada yer alması halinde ise Devler Ligi'ne 3. ön eleme turundan başlayacak. Peki grup aşamasına kalınması halinde kurada hangi torbada yer alıyor:
G.Saray, şu an UEFA takımlar sıralamasında 41. sırada yer alıyor.
  • Gruplara doğrudan kalacak olan Belçika şampiyonunun puanı temsicimizden az
  • Bu senenin Şampiyonlar Ligi'ni alması muhtemel 4 takım da liginde gerekli dereceyi alıp önümüzdeki sene kupaya katılmaya hak kazanıyor. (Real Madrid büyük avantaj sahibi, Barcelona, Bayern Münih ve B.Dortmunda matematiksel olarak garantiledi) Bu durumda Danimarka şampiyonu da gruplara doğrudan kalıyor ve puanı da temsilcimizden az.
  • Ülkelerinde şampiyon olup da gruplara eleme oynayarak girecek olan liglerde yer alan takımlardan UEFA puanı G.Saray'dan fazla olan bir adet takım var: Basel. Onun dışındaki diğer 4 takımın da sırası yine G.Saray'ın aşağısında.
Yani şu an için 6 adet takımı geçmeyi garantilemiş durumda.

İtalya'da ilk 2 sırada yer alan takımlar doğrudan gruplara kalıyor ve ligin bitimine 5 hafta kala 2. sıradaki Napoli, 3. sıradaki Milan'ın 7 puan önünde. Bu avantajını devam ettirirse gruplara doğrudan kalıyor ve puanı da G.Saray'dan az olduğu için sıralamada temsilcimizin altında yer alıyor. Almanya'da ise ilk 3 sıradaki takımlar doğrudan gruplarda yer alıyor ve bitime 4 maç kala 3. sıradaki Bayer Leverkusen takipçisinin 7 puan önünde. Leverkusen de gruplara kaldığında G.Saray'ın gerisinde oluyor. Bu 2 takımın bulunduğu konumu korumaları durumunda G.Saray'ın 3. torbada kura çekimine girmesi kesinleşiyor. Temsilcimizin 2. torbada yer alması hala matematiksel olarak mümkünse de pratikte zor gözüküyor.

Kaynak: http://turkfutbol.com/detay.asp?id=9545

Hiç yorum yok: